EGE ÜNİVERSİTESİ

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı

EGE ÜNİVERSİTESİ LOKALİ

 

Ege Üniversitesi mensuplarının ve diğer kamu görevlilerinin Türk ve dünya mutfaklarına ait damak tadlarından oluşan zengin menüsünü tadabilecekleri Ege Üniversitesi Lokali, köşk binasında 80, yeni binasında 120, yaz aylarında birbirinden farklı yıllanmış yemyeşil ağaçları altında, güzel, ferah ve huzurlu bahçesinde 250 kişiye kadar elit bir ortamda ve deneyimli personeli ile hizmet vermekte, üstün ve profesyonel hizmet anlayışı ile kalitenin odağı olma özelliğini her zaman taşımaktadır.


TARİHÇE 
Günümüzde Bari Köşkü adıyla bilinen yapının 19. yüzyılın ortalarında yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Pasguali ailesinin verdiği bilgilere göre sakız adasından İzmir’e göç etmiş olan tüccar Giuseppe Pasguali tarafından 1835–1840 yıllarında yapılmış olan köşkte Giuseppe Pasguali’ nin oğlu Giovanni Pasguali ile eşi Giulia Pasguali (Barry) yaşamışlardır. İtalyan konsolosluğu tercümanı ve tüccar Polaycarpe Barry’ nin kızı olan Giulia çevresinde sevilen biri olduğu için ölümünden sonra Giulia’ ın kendi ailesinden bireyler yerleşmiş olduğu için köşk’ün daha sonradan Bari köşkü olarak anılmaya başlandığı düşünülmektedir. Giovanni Pasguali’ nin 1925 yılında ölümünden sonra eşi ve üç çocuğu Rene, Christine ve Joseph’e kalan bina 1940 yılında Bornova Ziraat Mektebi’nin kullanımı için T.C. Maliye Hazinesi tarafından kamulaştırılmıştır. Bahçesinin üçte birlik kısmını yol genişletilme çalışmalarından dolayı kaybeden köşk günümüzde E.Ü. Lokali olarak konuklarını ağırlamaktadır.
1 Ocak yılbaşı tatili, dini bayramlar ve haftanın pazar günleri hariç diğer günler 09:30-23:30 saatleri arası hizmet verilen Lokal’de kış aylarında haftanın belirli günleri canlı dinleti müziği programları gerçekleştirilmekte, köşk binasında 30, yeni binasında 120, bahçesinde 400 kişiye kadar eğlenceye yönelik olmayan toplu organizasyonlar düzenlenmektedir.

 

TESİS YÖNETİCİSİ: Metin CANPOLAT


İLETİŞİM: 
Tel: 339 03 25 / Dahili: 2950
Faks: 388 93 60
eulokal@mail.ege.edu.tr

 

Lokal menüsü için tıklayınız..