EGE ÜNİVERSİTESİ

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı

Engelsiz Ege Birimi

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, 20 Haziran 2006 tarih ve 26204 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği”ni çıkarmıştır. Yönetmeliğin 8. maddesinde “Yükseköğretim kurumları özürlü öğrenci birimleri” tanımlanmakta ve her bir üniversitede kurulması öngörülmektedir. Yönetmelik gereği Temmuz 2008 tarihinde Ege Üniversitesi Özürlü Öğrenci Birimini (Engelsiz Ege Birimi) kurulmuştur.

Engelsiz Ege Birimi’nin amacı; engelli öğrencilerimizin eğitim, kampus ve yurt yaşamları sırasında engelleri nedeniyle karşılaşacakları zorlukları en aza indirmek ve engellerin ortadan kaldırılmasında ilgili taraflar arasında işbirliği sağlamaktır. Birim; engelli öğrencilerin yansıra öğretim elemanları ve personele de hizmet vermektedir. Ayrıca üniversitemizde engellilik konusunda farkındalığı artırabilmek için uğraş vermektedir.

Gözle görülen veya görünmeyen herhangi bir sağlık sorunu, bir öğrencinin Ege Üniversitesindeki akademik veya sosyal yaşantısını engelliyor ise o öğrenci “engelli”dir. Öğrencilerin Engelsiz Ege Birimi’ne başvuruları tamamen gönüllülüğe dayanmaktadır ve birim, öğrencinin talebi doğrultusunda destek sağlamaktadır.

 

Prof. Dr. Hatice ŞAHİN  Birim Sorumlusu             311 36 30             engelsizege@mail.ege.edu.tr

Aslı ÇETİNKAYA            Sekreter                           311 36 30

 

www.engelsizege.ege.edu.tr