Çerez Örnek
canlı destek

Prof.Dr.Yusuf VARDAR MÖTBE Kültür Merkezi

 

 

 

 

 

Ege Üniversitesi’nin kültürel kimliğinin bir parçası olan merkez, sanatı kampüse taşıyarak tüm Egeliler’e ve özellikle üniversiteli gençlere kültür ve sanatla iç içe, dinamik bir kampüs ortamı yaratmayı hedeflemektedir. Merkezimizde 728 kişi kapasiteli büyük bir salon, 40 kişilik seminer salonu ve düzenli olarak sergilerin açıldığı bir sanat galerisi bulunmaktadır.

TARİHÇESİ

Kampüsümüzün ilk binası olma özelliğini taşıyan MÖTBE, 10 Eylül 1968 tarihinde hizmete açılmıştır. Kampüste Diş Hekimliği, Fen, Tıp ve Ziraat Fakültesi öğrencileri için dershane ve laboratuvar niteliğinde düzenlenen, hizmeti verecek kürsülerin bir arada olmasını sağlayan ilk binadır.

İlk düşünce olarak 1962 yılında, Fen Fakültesi Profesörler Kurulunda "Hazırlayıcı Bilimler Enstitüsü" kurulması önerilmiştir. Prof.Dr. Emin Dikman, Prof.Dr. Yusuf Vardar, Prof.Dr. Dilşad Elbrus, Prof.Dr. Remzi Geldiay, Doç.Dr. Semahat Geldiay, Doç.Dr. Ismet Ertaş'tan oluşan komisyon hazırlıklarını yapmış ve 5 Mayıs 1967 tarihinde Fen Fakültesi Profesörler Kurulunca, isminin "MESLEK ÖNCESİ TEMEL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ: MÖTBE" olması kararlaştırılmıştır. 1968-1969 eğitim öğretim yılında MÖTBE’de, adı geçen dört fakültenin 800 öğrencisine meslek eğitimine geçmeden önce Fizik, Kimya ve Biyoloji eğitim-öğretim hizmeti vermeye başlanmıştır. Ardından eklenen dersliklerle,1000 öğrenciye aynı anda ders vermesi sağlanmıştır.

MÖTBE'nin ilk müdürü Prof.Dr. Emin Dikman olmuştur. Daha sonra Prof.Dr. Yusuf Vardar, Prof.Dr. Remzi Geldiay, Prof.Dr. Semahat Geldiay, Prof.Dr. Bilkan Cireli, Prof.Dr. İsmet Ertaş, Doç.Dr. Sezai Hazer müdürlük görevlerinde bulunmuşlardır.

2547 Sayılı Yasanın 12 Mayıs 1982 tarihinde yürürlüğe girmesiyle, kuruluş amacına uygunluk işlevini yitiren ancak kullanımı süren binanın amfi, ders hazırlık odaları, iç ve dış bahçesi çok önemli bir yapılanmadan geçirilerek kültür merkezine çevrilmiştir. Kampüs Kültür Merkezi olarak 3 Mart 2003 günü yeniden hizmete açılan binanın adı, kuruluşunda büyük emeği olan önceki dönem rektörlerimizden Prof.Dr. Yusuf Vardar’ın vefatından sonra Ege Üniversitesi Senatosu’nun 31 Mart 2009 gün ve 8/2 sayılı kararı ile “Prof.Dr. Yusuf Vardar -MÖTBE- Kültür Merkezi olarak” değiştirilmiştir.

 

 

Prof. Dr. Yusuf Vardar -MÖTBE- Kültür Merkezi Tesis Yöneticisi: Arda PEKSEV

İLETİŞİM:

Tel               : 0 232 311 2019 - 3996

E-posta       : ege.kkm@gmail.com

Facebook   : www.facebook.com/egemotbe

Adres          : Ege Üniversitesi Kampüsü, Fen Fakültesi Dekanlığı Yanı / Bornova


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ