Çerez Örnek
canlı destek

Havacılık Topluluğu

 

 
 

1992 yılında kurulan Ege Üniversitesi Havacılık Topluluğu, yıllardan beri başlangıç öğrencisi yetiştirerek, yamaç paraşütü sporunu Ege Üniversitesi öğrencilerine başarılı bir şekilde öğretmektedir. Yamaç paraşütü, eğimli bir tepede kanadınızı arkanıza sererek kuşandığınız ve bu eğimli tepeden koşarak havalandığınız bir motorsuz hava sporudur. Yamaç Paraşütü bir takım sporu olup, bir arada yapıldığında öğrenmesi hem kolaylaşmakta hem daha eğlenceli hale gelmektedir. EHAVK olarak bu sporda önceliğimiz, insanların güvenli bir şekilde uçabilmesini sağlamaktır.

 

 Topluluğumuzda başlangıç eğitimi, SIV eğitimi ve termik eğitimi verilmektedir. Başlangıç eğitimlerimiz, teorik ve pratik sınavların ardından üniversitenin güz döneminde havanın uygun olduğu her haftasonunu kapsayacak şekilde başlar. Hava koşullarının güz döneminde uygun olmaması halinde, eğitimler bahar dönemine de uzayabilir. Bu eğitimler önce açık bir alanda ve toprağın üzerinde olur. Buradaki amaç, yeni başlayan arkadaşların malzemelere alışmalarını ve gerekli refleksleri kazanmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda hem eğitmenlerini tanıyarak hem de bu sporda kendilerini görerek kendilerine olan güvenleri giderek artar;yamaç paraşütü, futbol veya basketbol gibi tanıdık bir spor olmaya başlar.

 

 Herkes uçabilecek seviyeye geldiğinde, üniversitenin yarıyıl tatilinde Denizli – Pamukkale’deki başlangıç tepesinden uçuşlar gerçekleştirilir. Başlangıç eğitimi alan arkadaşımız burada tek başına telsiz eşliğinde uçuşlarını gerçekleştirir. Kalkış alanında ve iniş alanında eğitmenler bulunur. Eğitmenler telsiz ile uçan arkadaşa komut vererek uçuşunu gerçekleştirirler.

 

 Dönem sonunda yeterli seviyeye gelmiş olan ve topluluğun ihtiyacı doğrultusunda eğitmenler tarafından devam etmesi uygun görülen kişiler ile birlikte ileri seviye eğitimlere devam edilir. Bu eğitimler SIV ve termik eğitimleridir.

 

Yönetim Kurulu Üyesi                  

Akademik Danışman             Doç.Dr. Ortaç ONMUŞ          Fen Fakültesi


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ