Uluslararası Tıp Öğrencileri Federasyonu

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencileri Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu 67. Mart Genel Kurulu'nda Bizleri Temsil Etti

 

Öğrencilerimiz İdil Kına, Buse Ertabaklar ve Nilay Öner, Türk Tıp Öğrencileri Birliği(TurkMSIC- Turkish Medical Students' International Committee) delegeleri olarak 1-7 Mart tarihlerinde Hurghada Mısır'da gerçekleşen Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu(IFMSA- International Federation of Medical Students' Associations) 67. Mart Genel Kurulu'na katılım gösterdi.

 

120'den fazla ülkede aktif olarak Staj Değişimi, Araştırma Değişimi, Tıp Eğitimi, İnsan Hakları ve Barış, Halk Sağlığı, Üreme Sağlığı ve Cinsel Sağlık alanlarında çalışmalarını sürdüren ve Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu gibi kurumlarda Tıp fakültesi öğrencilerini temsil eden IFMSA'nin her sene iki defa yapılan genel kurullarında uluslararası yönetici seçimlerinin yanı sıra; etkinlik ve değişim fuarları, uluslararası etkinlik ödülleri, eğitimler, ortak oturumlar ve çalışma alanlarına yönelik  ayrılmış oturumlar yapılmaktadır. Ayrıca genel kurul öncesi toplantılarda uluslararası çalıştaylar düzenlenmektedir. 

 

TurkMSIC Ege Yerel Birlik Başkanı olan öğrencimiz İdil Kına, IFMSA'de İnsan Hakları ve Barış Genel Asistanı görevinde bulunması sebebiyle bu genel kurulda ayrılmış oturumları koordine eden ekipte yer almış, sunumlar yapmıştır ve İnsan Hakları Etkinlik Fuarını koordine etmiştir. Öğrencimiz ayrıca "Cinsiyet Gelişim Bozukluklarına Tıbbi Yaklaşım" konulu bir ortak oturum ile "Liderlik" konulu bir eğitim vermiş, etkinlik fuarı ve Uluslararası Rex Crossley Etkinlik Ödüllerinde jüri üyeliği yapmıştır. Kendisi aynı zamanda 25 Şubat- 1 Mart tarihlerinde gerçekleşen genel kurul öncesi toplantıda "Human Rights for Medical Practitioners" çalıştayına katılmıştır.

 

Öğrencimiz Buse Ertabaklar, genel kurul öncesi toplantıda, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Kaan Mert Güven ile beraber yarattığı "Intercultural Interactions in IFMSA" isimli çalıştayı koordine etmiş. Bu çalıştay kapsamında üç gün boyunca eğitimler vermiştir. Buse Ertabaklar TurkMSIC'te Staj Değişimi Ulusal Asistanı görevinde bulunduğu için, genel kurulda da Staj Değişimi ayrılmış oturumlarında ülkemizi temsil etmiştir. Kendisi aynı zamanda İnsan Hakları Etkinlik Fuarında yerel etkinliğimiz olan "Ege'nin Sesi: Toplumsal Cinsiyet Özel Sayısı"nı sunmuştur.

 

Öğrencimiz Nilay Öner ise Ulusal Kapasite Geliştirme Direktörü görevinde bulunmaktadır, Üreme Sağlığı ve Cinsel Sağlık oturumlarına katılmıştır. Bu katılımıyla, o ayrılmış oturumlarda ülkemizi temsil eden tek delege kendisi olmuştur.