20 Mayıs Spor Tesisleri
 
 
Adını Ege Üniversitesi’nin kuruluş günü olan 20 Mayıs’tan alan üniversitemizin en yeni tesislerinden biridir. Başta EÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri olmak üzere, öğrenci uygulama alanı olarak hizmet veren tesis, önemli spor karşılaşmalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Tesisin giriş katında atletizm çalışmaları için 7x72m boyutlarında tartan pist ve kum havuzunun bulunduğu kapalı atletizm alanı; cimnastik çalışmaları için; trambolin, paralel bar, atlama beygiri, kulplu beygir, barfiks, halka, denge, asimetrik paralel ve sünger havuzunun bulunduğu artistik cimnastik salonu, kondisyon salonu, müzik - dans odası ve ayrıca çeşitli spor branşlarının uygulamalı çalışmaları için çok amaçlı spor alanı bulunmaktadır.

Tesisin birinci ve ikinci katı spor müsabakalarının izleneceği 2400 adet seyirci koltuğu ve 25 adet engelli izleyicinin yararlanabileceği izleyici terasını içermektedir. Üçüncü katta 355 adet VIP koltuğu ve 65 adet protokol koltuğu, 55 kişilik basın masası bulunmakta ve ayrıca fuaye (bekleme salonu) ile kokteyl salonu yer almaktadır.

 

 
     
 

20 Mayıs Spor Tesislerinin toplam 3000 kişilik tribünü ve “Atletizm Pisti” ve atletizm pisti içinde bulunan “Büyük Çim Saha” ile birlikte bir spor kompleksi oluşturmaktadır.

 
   
 
 
Atletizm Pisti
 
 

20 Mayıs Spor Tesisleri dahilinde yer alan Atletizm sahası IAAF (International Association of Athletics Federations) sertifikalı, Uluslararası müsabakaların yapılabileceği standartlardadır.

20 Mayıs Spor Tesislerinin tribunü atletizm pistine 3000 kişilik izleyici kapasitesi sağlamaktadır.

8 kulvarlı tartan pistiyle ve çim zeminiyle sırıkla atlama, cirit ve gülle atma çalışmaları gibi atletizm çalışmaları ve uygulamalı beden eğitimi derslerinde de kullanılmaktadır.

 
 

Atletizm Pistinden bireysel spor çalışmaları için Üniversitemiz öğrencileri, personeli ve personelin birinci dereceden yakınları, üniversitemiz emeklileri ve Ege Üniversitesi Mezunlar Derneği üyeleri ile kamu personeli olan kişiler üye olarak veya günlük giriş yaparak faydalanabilmektedir. Ayrıca, Büyük Spor Salonuna üye olan veya günlük giriş yapan Üniversitemiz öğrencileri, personeli ve personelin birinci dereceden yakınları, Üniversitemiz emeklileri ve Ege Üniversitesi Mezunlar Derneği Üyeleri ile kamu personeli olan kişilerin antrenman amaçlı kullanımına açıktır.

İletişim: 311 48 80 (iç hat)

 
Büyük Çim Saha
 
 

20 Mayıs Tesisleri bünyesinde, atletizim pistinin içinde yer alan Büyük Çim Saha standart ölçülerde bir futbol sahasıdır. 20 Mayıs Spor Tesislerinin tribunü bu sahaya 3000 kişilik izleyici kapasitesi sağlamaktadır.
Büyük Çim Saha müsabaka, antrenman ve eğitim amaçlı faydalanılan bir sahadır.

İletişim: 311 48 80 (iç hat)