Rektörlük Kreşi
 

Ege Üniversitesi Rektörlük Kreşi 1980’li yılların başından itibaren Ege Üniversitesi personelinin 06 ay–3 yaş arasındaki çocuklarına bakım ve eğitim hizmeti vermek üzere kurulmuştur.
Kreşte resmi ve dini bayramlar, hafta sonu cumartesi ve pazar günleri hariç hafta içi 07.30–17.30 saatleri arası kesintisiz tam gün olarak hizmet verilmektedir.
70 Çocuk kapasiteli Rektörlük Kreşinde yönetici, hemşire, öğretmenler, sınıf teyzeleri, mutfak personelleri ve yardımcı personeller görev yapmaktadır.
EĞİTİM VE ETKİNLİKLER:
Eğitim Çalışmaları:
Rektörlük Kreşi’ne devam eden 06 ay-3 yaş arası çocuklara aile ve ev sıcaklığını, ilgi ve sevgiyi aratmadan, eğitim programlarını sürekli geliştirerek, çocuklar için gerekli alt yapıları ve gelecek öğrenimler için sağlam bir temel oluşturmak en büyük hedeftir. Sağlıklı birey olarak topluma dolayısı ile ülke geleceğine ilk adımını atmak, biyolojik ve psikolojik sağlıklarını korumak, sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak, tüm gelişmeleri açısından kapasitelerini en üst düzeye çıkarmak, bireysel yeteneklerini fark ederek gerekli destekleri sağlamak, farklı sosyal ortamlarda kendine güvenli ve yapıcı arkadaş ilişkileri kurabilen bireyler olmalarını sağlamak, toplumsal değerleri bilen, evrensel değerleri benimsemiş, iyi karakterli bireyler yetiştirmek amacını güden eğitimler uygulanmaktadır.
Rektörlük Kreşi’nde eğitim; çocukların yapı gelişim düzeyleri, ihtiyaçları ve ilgileri dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Çocukların gelişim özelliklerini temel alan ve kazandırılması belli bir süreç içerisinde mümkün olan gelişimsel hedeflerden yola çıkılarak aşağıdaki faaliyetler uygulanmaktadır:
-Serbest oyun ve paylaşım saati
-Yaratıcı el becerileri saati
-Anadili etkinlikleri
-Kukla tiyatro saati
-Dans, Spor, bahçe oyunları
-Müzik
-Kavram çalışmaları
-Drama çalışmaları
Sınıflar:
Çocukların gelişimi yönünden küçük yaşlarda ayların bile önemli farklar yarattığı göz önünde bulundurularak her yaşın sınıfı ayrı oluşturulmaktadır. Küçük yaş çocuğunun daha fazla ilgi ve sevgiye ihtiyacı olduğu düşünülerek sınıflardaki çocuk sayısına göre görevli personel sayısı belirlenmektedir.
Günlük Program:
07.30–08.30 Açılış serbest oyun
08.30–09.30 Sabah kahvaltısı
09.30–10.00 Öz bakım
10.00–10.30 Meyve saati
10.30–12.00 Faaliyet saati
12.00–12.30 Öğlen yemeği
12.30–15.00 Uyku saati
15.00–17.00 İkindi kahvaltısı ve serbest oyun saati
17.00–17.30 Ayrılış hazırlığı ve ayrılış
Etkinlik programında ayrıca resmi ve dini bayramlar, doğum günü kutlamaları, araba yarışları, bahar şenliği, resim sergileri, nehir taşları bowling, boncuk dizme, bahçe oyunları, yap boz vb bulunmaktadır.
Beslenme:
Rektörlük Kreşi’ne devam eden çocuklar için sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve ikindi kahvaltısı günlük kalsiyum, protein, karbonhidrat ve vitamin değerleri dikkate alınarak kreş mutfağında hazırlanmaktadır.
SAĞLIK VE HİJYEN :
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı doktor tarafından her gün belirli saatlerde hasta çocuklar muayene edilmekte, tam gün sürekli görev yapan hemşire tarafından kilo ve boy takipleri yapılmakta ve gelişim kiloları değerlendirilmekte, doktor ve hemşire tarafından aile bilgilendirilmektedir. Ayrıca aileler tarafından parazit kontrollerinin 4 ayda bir yaptırılması sağlanmakta, kreşte kullanılan suyun kontrolü 6 ayda bir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Biriminde yaptırılmakta, bulaşıcı hastalık geçiren çocukların diğer çocukların sağlığı düşünülerek kuluçka dönemi geçene kadar okula devam etmemeleri sağlanmaktadır.
KAYIT İŞLEMLERİ :

Kayıt Kabul Koşulları:
Kreşe kayıt işlemleri için başvurulan çocuğun anne ve ya babasının Ege Üniversitesi personeli olması, 06 ay-3 yaş arası olması zorunluluğu mevcuttur. Ancak kontenjan boşluğunda üniversite dışından da talepler değerlendirilmektedir.
Kayıt İşlemleri:
Her yıl 01–30 Haziran tarihleri arası Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Tesisler Şube Müdürlüğü’nde ön kayıt işlemleri, belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme işlemleri sonucu kesin kayıt hakkını kazanan çocukların kesin kayıt işlemleri Ağustos ayında gerçekleştirilmektedir, Boş kalan kontenjanlar için yedeklerde bekleyen çocukların belirlenen yine kriterlere göre sırası ile kayıt işlemleri gerçekleştirilmekte, kontenjanların tekrar boş kalması durumunda da Üniversite  dışından da çocuk kaydı kabul edilmektedir. Eğitim 15 Eylülde  başlamaktadır.

Kreş ücretleri her yıl eğitim-öğretim başında Ege Üniversitesi Sosyal Tesisler Yönetim Kurulu tarafından belirlenmekte ve Rektörlük makamı tarafından onaylanarak yürürlüğe girmektedir. Veliler tarafından ücretlerin belirtilen banka hesabına15 Eylül tarihinde peşin olarak, daha sonraki aylarda ayın 1’inde düzenli ve eksiksiz olarak ödenmesi ve dekontlarının  kreş yöneticiliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

 

TESİS YÖNETİCİSİ: Dilek ARAÇ
İLETİŞİM: 
Tel: 373 62 12 / Dahili: 2097 - 1827
Faks: 373 62 12
      
kresege@hotmail.com

2015 – 2016 Aylık ücretleri için tıklayınız.

Ön kayıt işlemleri başvuru formu için tıklayınız.

Kesin kayıt işlemleri başvuru formu için tıklayınız.

Ön kayıt ve kesin kayıt evrakları için tıklayınız.